Béčka pro kluby většinou přínosem nejsou, ale někdy pomohou

29.01.2011 07:25

Mělnicko - Fotbalové „béčka“. Na toto téma už toho bylo mnoho řečeno i napsáno. Většinou o těch z vyšších soutěží.

Jak ale je to s rezervami v klubech mělnického okresu? Na to jsme hledali odpověď u zástupců několika mužstev, jejichž áčka hrají v krajských soutěžích.

Proč B-mužstvo?

Důvodů, proč kluby zakládají béčka, je celá řada. Většinou jde ale o to, že kluby mající širší hráčskou základnu, chtějí, aby i ti hráči, kteří nemají šanci pravidelně hrát, mohli u fotbalu zůstat. Málokde jde ale o mladé, perspektivní hráče, kteří mohou kdykoli svému A-mužstvu ve vyšší soutěži pomoci.

Velkou skupinu tvoří hráči, kteří už mají svůj zenit výkonnosti za sebou, ale láska k fotbalu jim nedovoluje s aktivní činností skončit. Ti by právě měli být vzory pro mladší a fotbalově jim pomoci v jejich růstu.

Třetí skupinu pak tvoří hráči, kteří mají určitě na víc, ale svůj nesporný fotbalový talent už dál nechtějí rozvíjet a spokojili se jen s tím, jít si „pouze“ zakopat a moc se neunavit.

Jsou béčka pro okresní kluby přínosem?

Na toto téma není a jen těžko se hledá jednotná odpověď. Co trenér, to jiný názor. Přiblížit se definici optimálně fungujícího béčka s přípravou mladých nadějí pro áčko lze na okresní úrovni jen těžko.

Výjimkou jsou snad pouze kluby, ve kterých funguje návaznost na mládežnické kategorie. Příkladem může být FK Neratovice/Byš­kovice, ale to by béčko muselo hrát mnohem výš, než jen III. třídu.

A tak perspektivní mladíci raději hostují v okolních týmech I. B třídy, než by hráli za rezervu. Ale jsou i případy, kdy téměř odepisované béčko nečekaně a dobře pomohlo.

O tom by mohli vyprávět například v Dynamu. Nelahozeveskému áčku, hrajícímu I. A třídu, se dlouhodobě zranilo hned několik hráčů a muselo si tak „vypůjčit“ prakticky celou obrannou čtveřici z rezervy.

Mají mít „béčka“ vlastní soutěž?

„Béčka“ hrající v okresních soutěžích jsou trnem v oku hlavně zástupcům oddílů ve III. a IV. třídě. Kluby si ztěžují na to, že proti posíleným béčkům většinou nemají šanci. To je ale pravda jen částečně. Naopak hráči těchto mužstev mají motivaci se „ukázat“ a dokázat, že mají opravdu na víc.

V opačném případě by došlo ke ztrátě jejich motivace. Podobně by tomu bylo ale i v případě soutěže, ve které by hrály pouze rezervy.

Jednotná odpověď na tuto otázku není, což potvrdili i zástupci oddílů. Současná podoba soutěží je ale pro většinu klubů optimální, nebo alespoň „stravitelná“ a jen těžko dojde v nejbližší době k nějakým změnám.

Závěrem?

Kdo čekal, že mu dá článek jasnou odpověď na téma B–mužstva, je možná zklamán. Žádná jasná definice perfektně fungujícího „béčka“ přirozeně neexistuje.

Každému vyhovuje něco jiného, téměř všichni mají představu, „jak by to mělo fungovat“, ale realita často bývá jiná a mají i různé důvody. Závěr o účinkování „béček“ na okresní úrovni, si tak musí každý udělat sám.

Důležité ale je, že fotbal baví jak mladé, tak i ty dříve narozené a o tom to je.

Očima trenérů

Plní vaše B–mužstvo svůj význam a je pro chod „áčka“ potřebné?

Jaroslav Urbánek (Řepín): Určitě, o tom není pochyb.
Slavoj Tichý (Vysoká): Myslím, že B-tým ve Vysoké nemá žádný význam pro A-tým.
Daniel Kaplan (D. Nelahozeves): Na podzim nás B mužstvo zachránilo. K vůli zranění chybělo pět hráčů, kluci z béčka skoro vždy dorazili a snažili se nám pomoci, jenom opravdu škoda, že netrénují.
Antonín Kravcov (Tišice): „Momentálně svůj význam neplní.
Miroslav Babovák (Záryby): Kdyby šlo o mě, tak bych béčko zrušil. Ale je to o tom, že starší kluci mají stále chuť a elán na nějaké úrovni hrát, chtějí hrát o body, a proto béčko u nás je. Ale přínos to pro mě není. Aby se tam šli kluci po zranění rozehrát, to je málo. Já jsem soutěž viděl asi ve dvou zápasech a je to strašně málo. Na téhle úrovni béčko přínosem není. Spíš si myslím, že by pro ty kluky bylo lepší, kdyby chodili trénovat s námi.

Jak by podle vás mělo ideálně fungovat B-mužstvo?

Urbánek: Mělo by to být samostatně funkční družstvo, které odehraje bez problému zápas i při termínové kolizi s utkáním A-mužstva. A tak to u nás je. Jinak by nemělo význam B mužstvo mít.
Tichý: V B-týmu by měli hrát mladí perspektivní kluci, kteří by jednou měli přejít do A-týmu, a hráči, kteří pravidelně nehrají za A tým. To ale ve Vysoké rozhodně nefunguje.
Kaplan: Byla by příjemná změna, kdyby béčko začalo trénovat a aspoň někdo se chtěl prosadit do A-týmu.
Kravcov: Mělo by vychovávat mladé hráče pro áčko, a také pro rozehrání hráčů z vyšší třídy po zranění.
Babovák: Mělo by to fungovat tak, aby kluci ze širšího kádru, kteří pravidelně nenastupují za áčko, si šli zahrát do B-mužstva. Na druhou stranu páteří béčka by měli být mladí hráči, kteří by se připravovali pro áčko.

Využíváte hráče béčka v áčku? Nebo vaši rezervu posilujete?

Urbánek: Hráči béčka s námi na zápasy jezdí a v případě potřeby jsou i do hry nasazeni. V případě souběhu zápasů těchto mužstev řeší trenéři v týdnu starty hráčů v utkáních těchto mužstev po vzájemné dohodě samozřejmě s prioritou A-mužstva. Posilování béčka moc neuplatňujeme a připadá v úvahu pouze v případech příznivého losu A-mužstva. To spíš do béčka zkoušíme postupně zapojit dorostence.
Tichý: Naše béčko nefunguje skoro vůbec, a pokud hráči A-týmu nejdou pomoct, tak se snad ani nesejdou.
Kaplan: Kluci v béčku nemají chuť trénovat, stačí jim hrát nižší soutěž, jsem opravdu rád, že nám aspoň závěr soutěže pomohli dohrát.
Kravcov: Letos jsme v situaci, že béčku moc nepomáháme. Důvodem jsou zranění, stopky za červené karty a nepříliš široký kádr. Opačným směrem to právě nefunguje, jak by mělo, momentálně mohou pomoci tak tři až čtyři hráči.
Babovák: Bylo hodně zraněných, u některých hráčů nebyla forma, tak jsem tam musel sáhnout. Takový Franta Šindelář, který je zárybský srdcař, nám hodně pomohl. Pak už to bylo složitější. To byli tak jeden dva kluci, kteří nám mohli pomoci, ostatní nedosahovali výkonnosti na to, aby mohli hrát I. B třídu.

Měla by mít B-mužstva svoji vlastní soutěž?

Urbánek: Samostatná soutěž B-mužstev je na této úrovni nesmysl.
Tichý: Asi by měla mít vlastní soutěž.
Kravcov: Z našeho hlediska je to úplně jedno. Ale neumím si představit, jak hraje například béčko Pšovky proti béčku Všetat. To by asi nikomu nic nedalo.
Babovák: No to je otázka do diskuze. Nevím.

zdroj: https://melnicky.denik.cz/fotbal_region/becka-pro-kluby-vetsinou-prinosem-nejsou-ale-cas-o.html