Jiří Kábrt: Nevidím důvod, proč končit s fotbalem

20.10.2011 12:01
Mělník – Kdybyste se v kabině vehlovických fotbalistů zeptali na nepřítele číslo jedna, po sobotním utkání v Čečelicích by jím byl nepochybně rozhodčí Oldřich Eder, následován členem komise rozhodčích OFS Mělník a zároveň kapitánem domácích Jiřím Kábrtem.

 

První za údajné nadržování domácím, druhý proto, že jako ten, kdo má na starosti delegace sudích, na ně má během zápasů „svých“ Čečelic“ vyvíjet ze svého postavení tlak – ať už vědomě, či ne.

Ať je pravda kdekoli, jisté je, že sobotní zápas se proměnil v místy nechutnou šarádu plnou zbytečných emocí, urážek a výhrůžek. Hosté v ní utržili nejen porážku 4:3, ale také tři červené karty…

A ostrými výroky nešetřili ještě dlouho po závěrečném hvizdu. „Co s námi provedli pánové Eder a Kábrt, jsem za celou svou kariéru ve fotbale nezažil,“ hromoval sekretář Liazu Pavel Kroužecký. „Jestli chtějí rozhodčí takto pískat pro někoho, pak se vůbec nebudu divit, že se budou inzultace rozhodčích rozrůstat,“ dodal činovník, který je v OFS Mělník vedoucím úseku mládeže.

Jiří Kábrt ale odmítá, že by ze své pozice vytvářel tlak na rozhodčí a na praxi „hrajícího“ člena komise rozhodčích nehodlá nic měnit. „Určitě jsem nešel dělat tuto práci pro to, abych ovlivňoval utkání. Přemýšlet o opuštění této pozice jen na základě anonymní kritiky, nebo projevů nespokojenosti pana Kroužeckého opravdu neplánuji a ani nevidím důvod vzdávat se aktivní sportovní činnosti,“ reagoval Jiří Kábrt na dotaz Mělnického deníku.

Rád si podle svých slov vyslechne i kritický názor, ale od zkušených fotbalových odborníků, vehlovický sekretář takovým prý rozhodně není. „Každých čtrnáct dní řeším požadavek na delegování tří rozhodčích z řad oddílů zajíždějících na utkání do Vehlovic. Důvodem jsou obavy před výkonem pana Kroužeckého jako asistenta rozhodčího,“ vrací úder Kábrt.

A oporu má také ve svém fotbalovém „nadřízeném“ – v předsedovi komise okresních rozhodčích Jiřím Kabylovi. „Nemyslím si, že by z toho Jirka chtěl mít jakýkoliv prospěch,“ hájí Kabyl jednoho ze svých mužů s tím, že obsazovací úsek je a bude terčem často i neopodstatněné kritiky vždy.

„Obsazování zápasů je na úrovni okresu těžká práce. Rozhodčích nemáme dostatek a při jakékoliv omluvě nám vznikají problémy. Jirka tomu věnuje množství času, přistupuje k tomu svědomitě a pečlivě. Kdo si to nezkusil, možná ani neví, o čem mluvím,“ vysvětluje Jiří Kabyl.

A za problém nepovažuje ani Kábrtovu aktivní sportovní činnost. „Takřka každý, kdo chce cokoliv dělat u fotbalu, tak funguje ve více rolích. Vážím si práce každého, kdo ve svém volném čase dělá cokoliv pro fotbal, dělá to zadarmo a snaží se to dělat co nejlépe. Těžko by se na okrese našel funkcionář, který by nebyl nějak spjatý s nějakým klubem,“ argumentuje Jiří Kabyl, mimochodem sám častý terč kritiky za to, že se coby rozhodčí pískající krajský přebor dostává do střetu zájmů, když zároveň trénuje – i když neoficiálně – první tým Libiše.

Oba se pak shodují na tom, že se komise, pracující v novém složení od letošního jara, naopak snaží posunout řízení okresních zápasů na vyšší úroveň. Mimo jiné i tím, že na stále více zápasů vysílá tři arbitry a také pečlivějším dohledem nad jejich výkony. „Ve většině utkání jsme viděli solidní výkony, samozřejmě tak jako hráči nehrají pokaždé skvěle, tak ani rozhodčí nejsou vždy skvělí,“ připouští Jiří Kabyl.

A jak tedy Jiří Kábrt viděl z pozice člena komise sobotní výkon rozhodčího Edera? Jeho roli prý značně ztěžovali asistenti na pomezí, kteří se často měnili v příznivce svých barev. Rozhodčí podle Kábrta utkání ovlivnil a dopustil se v řízení drobných chyb, všechny dosažené branky ale považuje za regulérní a výroky nad vzniklými situacemi v souladu s pravidly.

Zkuste to ale říct před Vehlovickými…

Autor: Luboš Kurzweil

zdroj: https://melnicky.denik.cz/fotbal_region/jiri-kabrt-nevidim-duvod-proc-koncit-s-fotbalem.html