Trenér Lužce: než jedno okresní derby raději desetkrát s Rejšicemi!

23.05.2009 09:48
V B-třídních derby se zatím nejlépe daří Vysoké, propadají Tišice a Lužec.

Mělnicko / Kořením fotbalu jsou vedle gólů i takzvaná derby utkání, která mají svoje specifika a ve kterých se většinou jen těžko hledá favorit, protože v takových zápasech určitě motivace nechybí.

V B skupině I. B třídy hraje celkem pět mužstev z mělnického okresu. Během soutěže tak mohou diváci vidět dvacet okresních derby. K tomuto víkendu, kdy se mimochodem zrovna žádné nehraje, jich bylo odehráno sedmnáct. V nich jsou zatím úspěšnější hosté (5–5–7), padlo v nich padesát gólů a skóre je vzácně vyrovnané 25:25. A jak se vede jednotlivým týmům?

Řepín: specialista na hřiště soupeřů
Řepín jako jediný odehrál už všech osm derby utkání. Domácí bilance je ve stínu té venkovní. Více se dařilo na jaře, kdy získal devět bodů. Řepínským nesedí tým Vysoké, se kterým mají pasivní bilanci. „Proti Vysoké se nám tradičně nedaří, je pro nás zakletá. Jinak bereme derby jako každé utkání, i když je to trochu jiné. Proč hrajeme doma hůře než venku, s tím si lámeme hlavu pořád. Asi to bude i tím, že doma musíme tvořit a venku hrajeme na brejky, což nám asi více vyhovuje,“ říká o derby utkáních vedoucí mužstva Řepína Jaroslav Urbánek.

Vysoká: domácí propadák s Tišicemi
Svěřenci Václava Řízka mají odehraných pouze pět utkání. Procento úspěšnosti získaných bodů je ale zatím nejvyšší ze všech. Poraženi odešli pouze doma s Tišicemi, ale dokázali zvítězit například v Řepíně.
„Nám je jedno, s kým hrajeme. Určitě je to ale atraktivnější pro diváky, bývá větší návštěva a lepší atmosféra. Emotivní jsou naše derby s Lužcem a Řepínem, ale třeba se Záryby je to utkání jako každé jiné,“ nerozlišuje soupeře trenér Vysoké Řízek. Ve zbylých kolech jeho tým ještě odehraje derby v Tišicích, doma se Záryby a v Lužci.

Lužec: nejvíce obdržených branek
Lužci chybí odehrát derby v závěrečném kole doma proti Vysoké. Týmu se ale v zápasech s okresními rivaly nedaří. Získal pouze něco málo přes třetinu z možných bodů. „Derby nám nevyhovují, neumíme v nich hrát. To spíše budu hrát desetkrát s Rejšicemi než jedno okresní derby. Ta bývají bez favorita, jsou zbytečně vyhrocená a my to v nich neumíme,“ nemá tento typ utkání v oblibě trenér Lužce Vladimír Tauchman.

Tišice: doma se příliš nedaří
Tišicům vyšlo poslední domácí utkání s Lužcem (5:1), ale jinak to není žádná velká sláva a s úspěšností je na tom nováček podobně jako Lužec. Napravit to mohou ještě doma proti Vysoké. „Je nám celkem jedno, s kým hrajeme, ale raději máme za soupeře mužstvo ze sousedního Boleslavska, kde je více fotbalovosti. Dlouhodobě se nám v derby nedaří se Zárybymi, ale vyhovuje nám třeba Lužec, který chce hrát fotbal,“ přemítá asistent trenér Tišic Antonín Kravcov.

Záryby: zcela vyrovnaná bilance
To druhý nováček z derby zápasů těží daleko víc. Úspěšnou bilanci, která je doma i venku téměř vyrovnaná, ale ještě musí potvrdit v utkání ve Vysoké, která doma bude jen těžko ztrácet.

Bilance v derby

Řepín: doma 0-2-2 5:8   venku 3-0-1 8: 5   úspěšnost 45,83
Vysoká: 1-1-1 4:3          1-1-0 4: 2       53,33
Lužec: 1-1-1 6:5          1-1-2 6:10             38,10
Tišice: 1-0-2 7:5         1-2-1 4: 4             38,10
Záryby: 2-1-1 3:4          1-1-1 3: 4             52,38